Na komfort i zdrowy sen wpływa wiele czynników. Począwszy od wygodnej pościeli, wygodnej pidżamy, a kończąc na innych akcesoriach. Wiedziałeś z czego są wykonane i dlaczego śpi się w tym tak dobrze? Perkal to właśnie włókno, z którego wykonana jest większość pościeli i innych rzeczy do Twojej sypialni.

Krótkie wyjaśnienie czym jest perkal według najlepszej w sieci encyklopedii (wikipedia.com).

  • Perkal (franc. percale), płótno bawełniane – rodzaj bawełnianej tkaniny o splocie płóciennym, dawniej sprowadzana z Indii Wschodnich, obecnie produkowane także w innych krajach świata. Nić wykorzystywana do produkcji tkaniny jest okrągła, a sama tkanina – gładka i bardzo ścisła. Z perkalu szyje się bieliznę pościelową, męskie koszule oraz fartuchy.

Jak widać nie tylko pościel, ale również męskie koszule to garniturów, a nawet fartuchy. Tego typu płótno miało kiedyś nawet inne wykorzystanie. Produkowano z niego głównie ubrania dla marynarzy, ale też słabsze liny czy wielkie sieci do połowu ryb. Indie właśnie z tego słynęły i stąd wyszła inicjatywa kolonizacji tych terenów przez europejskie mocarstwa.

Ten krótki artykuł napisałem właśnie z powodu polepszenia świadomości konsumentów. Każdy powinien wiedzieć ile trzeba było kiedyś włożyć wysiłku, aby otrzymać dany materiał. Ile również się krwi przelało przez taki wynalazek. Dla jednym to czysty zysk, a dla innych powstał koszmar i niewolnictwo. Dziś wygląda to już inaczej, ale i tak tamtejsza ludność otrzymuje grosze za produkcję takich tkanin.

Dodaj komentarz